Farmasi’ye Nasıl Başladım? Neler Yaptım? Ne Kadar Kazandım?

25.04.2020
1.074
Farmasi’ye Nasıl Başladım? Neler Yaptım? Ne Kadar Kazandım?

Herkese merhabalar. Ben Samet Kadıoğlu (Direktör Altın Müdür). Bu yazımda kazancımın büyük kısmını sağlayan Farmasi kariyerimi anlatacağım. Ne tür çalışmalar yaptım, neler yapmaktayım, nasıl direktör oldum, ne kadar kazandım ve Farmasi yapmak isteyenlere neler tavsiye ettiğimi bu yazımda bulabileceksiniz.

Öncelikle Farmasi Nedir?

Farmasi; ürettiği ürünleri doğrudan satış yoluyla pazarlayan yerli ve milli bir firmadır. Yani kısaca şirketin ürettiği ürünleri arada aracı olmadan almak ve satmak, yeni girişimcileri işe dahil ederek prim kazanmak diyebiliriz.

Bu işlerin düzenli kazanca dönüşmesindeki en etkili unsur üye eklemek ve üyelerin aktif olmasını sağlamaktır. Yani sadece üye eklemek yeterli değildir. Eklenen üyelerin de siz gibi aktif çalışması lazımdır. Çünkü prim kazancı aylık oluşan ciroya göre dağıtılır.

Farmasi’ye Başlama Hikayem

Farmasi ile tanışmam bir arkadaşımın doğrudan satışla yüksek kazançlar elde edildiğini, bizim de yapıp yapamayacağımızı sorduktan sonra başladı diyebiliriz. Network sistemleri hemen hemen aynıdır. Araştırdım ve bana bu sistemlerin muhteşem kazançlar sağlayabileceğini gördüm. İlk işim o zamanların popüleri olan iki şirkete üye olmaktı. Bu yabancı şirketlerin hayvan deneyleri yaptıklarını öğrendiğimde çok sinirlendim ve işe başlamadan bıraktım. Sonra yine aynı arkadaşım ablasının Farmasi ürünleri kullandığını ve şirketin yerli olduğunu söyledi. Bunu duyunca hemen Farmasi’yi araştırdım. Kataloğunu inceledim ve çok beğendim. Yerli malı olması zaten başlı başına bir gurur kaynağıydı. Farmasi o zaman şimdiki kadar çok yaygın değildi. Farmasi yapan birine ulaşabilmek için neredeyse 20 kişinin başını ağrıttım diyebilirim. Hatta kendi şehrimeden üst sponsor bulamadım ve bir şekilde Balıkesir’deki şuan ki üst sponsorum Zerrin Hanıma ulaştım ve Farmasi girişimcisi oldum.

Çok hevesli başladığım bu işi yakınımdaki herkese coşkulu bir şekilde anlattım. Ama gelen tepkiler hep olumsuzdu. Para kolay kazanılmaz, he biliyom piramit bu, bende yaptım zamanında bir şey olmadı, bu tür işlerle uğraşma zarar edersin gibi bir daha da hatırlamadığım bir çok laf. Ben bu işteki kazancı görmüştüm ama çevremdekiler buna inanmak istemiyordu. Bu yüzden onların fikirlerini değiştirmek yerine benimle aynı fikirde ve arayışta olan insanlara ulaşmam gerektiğini anladım.

İlk Web Sitemi Kurdum ve Web Sitesi Üzerinden Çalışmalara Başladım

Böylelikle yeni üyeler bulmaya odaklanarak web sitesi çalışması yaptım. FarmasiRehberi.com (şuan ki sitemin eski alan adı) web sitemi kurdum. Öğrendiğim bilgileri web sitemde yazıya döktüm ve benle aynı şeyleri arayan insanların ulaşmasını sağladım. Böylelikle ilk üyelerimi eklemeye başladım.

Bana şimdi çok bilgilisin diyorlar. Bu benim doğuştan gelen bir yeteneğim değil. İlk üyelerim bana BB Kremi sorduğunda onun bile ne olduğunu bilmiyordum 🙂 Özellikle bir erkek olarak benim için ürün kısmı başta çok zorlayıcı olsa o kısma da kolay adapte oldum. Yani bu işi ben yapamam diye mazeret kimse bulmasın. İsteyen her şeyi yapar 🙂

İlk 3 ayımı çok yoğun bir şekilde web siteme çalışarak geçirdim. Çünkü, internette bile Farmasi ile ilgili detaylı bilgi veya anlatım yoktu. Ondan sonraki kısım yeni üyeler eklemek ve onlara işi öğretmekle geçti. İlk sekiz ayımda detaylı öğrenme ve tecrübe kazanmakla birlikte yavaş bir büyüme gerçekleşti. Çünkü kimseye hatalı bir bilgi vermek istemiyor, herşeyin kusursuz olmasını istiyordum. Bir sene sonunda ise istediğim çalışma ortamı oluştu, Müdürlüğümü ve peşine de Direktörlüğümü aldım. Aylık Farmasi’den aylık gelirim 2000 TL üzeri oldu (O zaman asgari ücret 1400 TL civarıydı). Sonraki ilk girişimim Safranbolu‘da Farmasi eğitim ofisimi kurmak oldu.

Kendi Farmasi Eğitim ve Kayıt Ofisimi Kurdum – İlk Risk Deneyimim

Bu ofisi ekibimeki üyelere yaşadığımız bölgeden de üyeler kazandırabilmek için açtım. Bunun için özsermayem yoktu. 25 Bin TL kredi çekerek riske girdim. Başta da dediğim gibi hem işe, hem de kendime güvenim tamdı. Çevremdeki herkes bana kafayı mı yediğimden tutunda yaptığım işin ne kadar akla mantığa sığmadığından bahsetti. Mesela eniştem direk batarsın dedi (hehehe). Bu işte batma diye bir şey zaten yok. Ben bunu biliyordum ama millete kendimi ve işi anlatma çabam bütün enerjimi de sömürüyordu. O aşamada kulaklarımı tıkamayı öğrendim ve inandığım yolda çalışmalara devam ettim.

Bu girişim çok etkili oldu. Ofis sayesinde bir çok yeni üyeyi de ekibime katarak ile kazancımı ikiye ve hatta üçe katladım. Açıkça kendime çok kazandırmak yerine alt üyelerimin kazancını artıracak çalışmalar yaptım. Örnek verecek olursak 90 bin TL toplam ciro yaptığım bir ayda alt üyelerime ortalama 18.900 TL prim dağıtıldı. Bu primin sadece 2900 TL’si bana prim olarak yattı. Geri kalan paralar tüm alt üyelerime seviyelerine göre dağıtıldı. Mesela ben üyelerime üye eklemek yerine kendime ekleseydim o ay ki kazancım Direktör seviyesinde olmama rağmen 10 bin TL üzeri olabilirdi. Ama benim hedefim kazandığım para kadar insanlara da kazandırabilmek.

Yorgunluk Sonrası Ara Vermeye Karar Verdim – Tutunun Düşüşe Geçiyoruz!

Sonrasında biraz kafa yorgunluğu, biraz da bazı farklı fikirlerle çalışma planlarımı ekipçe hayata geçiremediğimden dolayı liderliğimi, üye ekleme ve ekip kurma işlerini web sitemle birlikte lider adaylarıma bıraktım. Web sitemden gelen üyelik başvuruları doğrudan liderlerime gidiyor ve onlar kendi ekiplerini kuruyordu. Bende gönlümce gezmeye ve eğlenmeye başladım. Farmasi’den kazandığım paralarla diğer hobilerime yöneldim, pahalı sistemler satın aldım, denemek istediğim başka işleri denedim ve kendimi başka işlerde de geliştirdim. Tüm psikolojik baskılara rağmen hedeflerimi tutturabilmemin ödülüydü bu. O günden bu güne neredeyse sadece maaş günleri Farmasi’ye bakar oldum. Liderlerimin zorlandığı veya takıldığı konularda onlara yardımcı olarak çok daha sakin bir direktörlük geçirdim. Prim kazancımı görmek için aşağıdaki prim tablomu inceleyebilirsiniz. Satış kazancım buna dahil değildir. İşe iyice öğrendikten sonra satışımda inanılmaz arttı. Hatta bana rağmen bile arttı diyebiliriz. Bu aslında kişisel bir özelliğimden değil Farmasi ürünlerinin kendini sattırabilme gücünden kaynaklanıyor. Bu yüzden Farmasi bu konuda çok büyük bir avantaj.

Farmasi’den Kazandığım Prim Kazançları

Aylık kazancım sarı bölüme + %18 kadar daha eklenmiş halidir. %18 eklenmiş hali bu listede görünmemektedir. Yani 4000 TL net primim olduğu bir ay net kazancım 4720 TL’dir.

Kesinlikle kendimi övmek için demiyorum ama şuan Türkiye’nin en dolu Farmasi sitesine sahibim. Günde 3-4 bin girişimci Farmasi ile ilgili yazılarımı okuyarak kendini bu işte geliştirmeye çalışıyor. Bende güncel olarak çeşitli yazılar yazarak tüm arkadaşların bilgilenmesini sağlıyorum. Sayısız teşekkür mesajı aldım. Bu işte kazandığım en güzel ödüllerden birisi de bu teşekkür mesajları diyebilirim.

Bu kadar olumlu şeye rağmen bile yine de olumsuz sözler ardı arkası kesilmedi. Bu seferde o kadar büyük siteye sahipsin ama hâlâ direktörsün, senin yerinde ben olsaydım başkan olurdum gibi ve hatta kendi ekibimden “sen bu bilgileri paylaştıkça başkaları büyüyor” bile dendi. İnsanları memnun etmek imkansız 🙂 Aslında ben yazılarımla zaten yükselecek kişinin yükselmesini hızlandırmaya yardımcı oluyorum. Ben zamanında iş hakkında detaylı bir yazı bulamadım ama yükselecek heves ve azimle kendi yazılarımı kendim oluşturdum. Bu sitede yazıları sonuna kadar okuyan biri bilgiye açtır ve hedefi kesinlikle bu işte iyi yerlere gelebilmektir.

Bu işi ben hiçbir zaman aynı işi yaptığım kişilerle rekabet olarak görmedim. Çevremdeki herkese de bunu rekabete dönüştürmemesi gerektiğini açıkça söylerim. Kendi grubumda olmayan, üst sponsorlarıma bile üye desteği sağlamışlığım var. Bu işte bir zaman kavramı ve kişi sınırlaması yoktur. Her gün birileri 18 yaşına girmekte ve kendine iş aramaktadır. Daha milyonlarca kişi Farmasi’ye üye olacak ve sistem hep büyümeye devam edecektir.

Bu yazıyı okuyan arkadaşlara (ki buraya kadar okumaya devam etmişse eminim aynı duyguları paylaşıyoruz 🙂 ) söylemek istediğim bazı şeyler olacak.

Asla inandığınız yoldan geri dönmeyin, asla ben gibi çalışmanızı yarı da da kesmeyin, asla bir girişimde bulunacaksanız insanlardan fikir almayın (Neredeyse tamamı yapma diyecektir) ve asla umutsuzluğa kapılmayın. İnanıyorsanız yapmanız gereken tek şey adımı atmaktır. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Tekrardan İşe Dört Elle Sarılıyorum ve Yükselişe Geçiyorum

Şimdi ise, Corona sebebiyle evde kalmanın baskısı, çalışma arzumu tekrardan zirveye çıkarttı. Yeniden içimdeki girişimci ateşi alevlendi ve yeni kendime yeni hedefler koydum. Mesela şuan ki hedefim kendime parası da yüksek olan bir motosikleti alabilmek. Yani tekrardan artık sahalardayım diyebilirim 🙂

Şimdi ki hedefim ise, kendim gibi 4 müdür çıkartmak ve iki seviye daha yukarıya çıkarak platin müdür olmaktır. Yokluğumda düşüşe geçen ciromu tekrar yükseltmek, kazançlarımı artırmak ve elimin değdiği herkese paralar kazandırmaktır. Bu işte ne kadar çok çalışırsanız o kadar fazla kazanırsınız. Sonradan işe katılmanız geri kaldığınız anlamına gelmez. Herkes üstlerini geçebilir.

Yazımı Farmasi’de yükselmek isteyenlere bir kaç önemli bilgi vererek noktalıyorum. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından veya iletişim bölümünden bana ulaşarak sorabilirsiniz. Cep numaram da açıkca sitede bulunmaktadır. Mümkünse yazarak iletişime geçmenizi isterim. Malum işimiz gereği devamlı telefonla konuşmaktan telefondan da soğuduk 🙂

Farmasi Kariyerini Büyütmek ve Farmasi’den Kazanç Sağlamak İsteyenler İçin Önemli Bilgiler

  • Öncelikle aylık ve yıllık hedef koyun. Ben ilk defa bir işte kendime hedef koydum ve bunu başardım. Sizlerde mesela ayda 5 üye ekleyeceğim, 6 ay sonra müdür olacağım, bir ayda 10 farklı müşteriye satış yapacağım gibi hedefler koyabilirsiniz. Hedef koymanız işinizi eğlenceli hale getirir ve hedefe yaklaşmanız motivasyonunuzu artırır.
  • Yaptığınız işi çok iyi bilin. Bu işin üniversitesi yok ama sametkadioglu.com.tr web sitemden öğreneceğiniz bilgilerle bu işin üstadı olabilirsiniz.
  • Ürünlerin tamamını kullanmaya çalışın. Kullanamadıklarınızı (Örn: erkek olarak makyaj ürünlerini alıp çevremdekilere hediye ediyordum ve yorumlarını alıyordum) yakınlarınıza denetin ama bir şekilde ürün deneyimlerini öğrenin. Hem satışta, hem de üyelerinize ürünler hakkında bilgi verirken çok faydasını göreceksiniz.
  • Olumsuz düşüncelere kapılmayın, asla pes etmeyin. Ben diğer işlerimin yoğunluğu ve kazançtan memnun olmamam sebebiyle %15 seviyesindeyken Farmasi’yi olduğu gibi bırakmaya karar vermiştim. Ayrıca o dönem reklam kazançları ile gayet iyi gelirim vardı ve ona çok güveniyordum. Üst Sponsorum Zerrin abla bana biraz dinlenmemi söyledi ve üyelerimle ilgilenerek bana destek sağladı. Eğer o gün bıraksaydım bugün yukarıdaki tablo 2016-11 de sonlanacaktı. Bugün burada böyle bir yazı okumayacaktınız 🙂 Bende hem Farmasi’yi hem de reklam gelirimi kaybetmiş olacaktım.
  • Farmasi’de ekibinizle birlikte kazanırsınız. Bu yüzden ilk önce bu işte hedefi olan ve yükselmek isteyen alt üyelerinize destek olmaya çalışın. Gerekirse sizden daha fazla kazansınlar. Alt ekibiniz kazanç sağlayamazsa sizler de kazanamazsınız.
  • Ekibinizle ne kadar çok ilgilenirseniz, ne kadar çok yakın olursanız kazançlarınız da o kadar artar.
  • Elinizde imkan varsa bu iş için yatırımlar yapın. Hediyeler dağıtın, reklamlar yapın ve yeni üyeler eklemeye çalışın.

İletişim Bilgilerim

Mobil: 0546 958 83 21

Kişisel Instagram Adresim: Tıklayınız

Farmasi Instagram Adresim: Tıklayınız

Farmasi Youtube Kanalım: Tıklayınız

Farmasi’ye Üye Olmak İçin: Farmasi Üyelik


Farmasi Üyelik Formu


Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Farmasi Üyelik Formu Liderler Takımına Katıl
Merhaba. Ben Altın Müdür Samet Kadıoğlu. İster kendi ürünlerini temin etmek için, istersen de satış yapıp, ekip kurmak için ekibime katılabilirsin. 4 senelik Farmasi tecrübemle ve enerjik grubumla her zaman desteğe hazırım. İlk adımı atman için formu doldurman yeterlidir :)

Direkt üyelik için Instagram hesabımıh BIO bölümündeki linktenteki Farmasi üyelik formudoldurabilirsiniz: Farmasi Üyelik Formu