Farmasi Tarihçe

Anasayfa » Farmasi Tarihçe

Doktor Cevdet Tuna 1923 yılında Edirne’de doğmuştur. İlkokulunu Edirne’de, ortaokulunu Eskişehir’de tamamlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk‘le de ilk karşılaşması burada olmuştur. 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk okul ziyaretinde Cevdet Tuna’nın başını okşayarak büyüyünce ne olmak istediğini sormuş. Cevdet Tuna’da doktor olacağını söylemiştir. Cevdet Tuna bu anısını kendi biyografi kitabında Ata’ya sözünü tuttuğunu gururla belirtmiştir.

Liseden sonra İstanbul Üniversitesinde 2 yıl tıbbiye okuduktan sonra açılan yurt dışı burs sınavına girmiş ve kazanmıştır. Devlet bursu ile Almanya Goethe Tıp Fakültesinde eğitim görmeye yollanmıştır. Buradaki eğitimini de başarı ile tamamlayarak yurda dönüş yapmıştır.

Anayurda döndükten sonra askerlik görevini yapmıştır. Doktor Cevdet Tuna bu dönemlerde bitkileri detaylı şekilde incelemeye başlamıştır. Hazırladığı bitki karışımlarından özel ilaçlar hazırlamış, sarımsak mucizesini o zamanda keşfetmiştir. Askerden döndükten sonra abisi ile TEGE İlaç Laboratuvarlarını kurmuşlardır. TEGE ilaç fabrikası ülkemizin ilk ilaç fabrikalarından birisidir. O yıllarda Alman ve Fransız tıp dergilerinden çay ağacının faydalarını takip etmiş ve kendisi de kullanmaya, merhemler üretmeye başlamıştır.

Doktor Cevdet Tuna 1953 yılında tek başına kendi ilaç fabrikası TAN laboratuvarını kurmuştur. Almanya’da okuduğu yıllar ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılan At Kestanesi ve Paprika Balsamı ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Ülkemizde ilk defa çocuk şurubu (Bebeksin), öksürük şurubu (Kodilin), ağrı kesici (Paraljezin), iştah açıcı şurup (Folidex), demir şurubu (Fersol), göz damlası (Oftoklorom) gibi ilaçları formülize ederek üretmiş ve piyasaya sürmüştür.

Oğlu Hakan Tuna‘nın babası Cevdet Tuna’yı ikna etmesiyle kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten alize isimli şirketi satın aldılar ve iki şirketi birleştirerek TanAlize şirketini kurdular. 2009 yılında sektörde ihracat birincisi oldular. Bu dönemde Cevdet Tuna emekli oldu. 2013 yılına kadar haftada 3  gün fabrikaya giderek çalışmalarını devam ettirmiştir.

2010 yılında Farmasi ve Dr. C. Tuna markaları ile doğrudan satış iş modeli ile pazara giriş yaptı. Şuan Farmasi listede Türkiye’de birinci, dünyada ise 33. sıradadır.

Farmasi; İstanbul Çekmeköy’de 100.000 metrekarede, ekolojik alandaki fabrikalarında üretim yapmaya devam ediyor. %100 Türk sermayesi ile 125 ülkeye ürünlerini ihraç ederek sektöründe bir numara olduğunu da tüm dünyaya gösteriyor. Şimdi ise Farmasi, babasının kozmetiğe de yönelmesini sağlayarak Farmasi’yi dünya devi haline getiren Hakan Tuna ile projelerine devam etmektedir.

Doktor Cevdet Tuna 29 Nisan 2017 yılında 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümüne kadar dinç, ayakta ve işinin başında idi. Ülkemiz onla sağlık ve kozmetik alanında çok büyük gelişmeler yaşadı. Çalışkan, başarılı, sosyal ve örnek gösterilecek hayatıyla bizlere her zaman ışık olmaya devam edecektir.

Aşağıda Dr. Cevdet Tuna Belgeselini izleyebilirsiniz


    Farmasi Üyelik Formu


    Farmasi Üyelik Formu Sende Yıldırım Ekibe Katıl
    İster kendi ürünlerini temin etmek için, istersen de satış yapıp, ekip kurmak için ekibimize katılabilirsiniz. Farmasi Yıldırım Ekip yüzlerce müdürü binlerce üyesi ile seni beklemektedir. Detaylı bilgi almak için sadece formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede geri dönüş yapılacak ve bilgi verilecektir